زن مسلمان دانشمند

حضور موفق دانشمند زن مسلمان مصری در سازمان فضایی آمریکا

حضور موفق دانشمند زن مسلمان مصری در سازمان فضایی آمریکا
زنان  - تهانی عامر از همان وقتی که از پنجره اتاقش پدر را که در حال تعمیر موتور ماشینش بود تماشا می کند، به کشش و علاقه ذاتی خود به کارهای فنی و مهندسی پی برده بود.

 به گزارش شفقنا، در حالی که عشق وافر به ریاضی راه را برای ادامه تحصیل در رشته ی مهندسی مکانیک و هوافضا در آینده هموار کرد، حضور یک مشوق و معلم بی نظیر و دلسوز، یعنی پدرش، وی را در این راه هرچه بیشتر تشویق و راهنمایی می کرد.

تهانی هم به نوبه خود، این روزها وقت زیادی را صرف تشویق و ترغیب زنان جوان به کنکاش  درباره ی توانایی های بالقوه ی خویش می کند.

دکتر عامر همکاری خویش با آژانس هوا فضای آمریکا(NASA)، را در شاخه ی دینامیک محاسباتی سیالات آغاز کرد. با فعالیت در این شاخه، وی تجربه ی ارزشمندی به دست آورد و رویای خویش را که کار کردن در کنار محققان و دانشمندان طراز اول جهان و حل و فصل مشکلات واقعی زندگی انسانها بود، تحقق بخشید.

وی اینگونه خاطراتش را مرور میکند: این واقعا یک موقعیت فوق العاده بود، کار کردن با اوج تکنولوژی جهان و محققانی که عاشق کارشان هستند.

پس از آن عامر فرصت خوبی در یکی از تونل های بادی ناسا برای مشارکت در پروژه تحقیقی هوانوردی در زمینه ی هدایت فشار و تجربه ی نقاشی حساس به حرارت به دست آورد. این موقعیت تجربه ارزشمندی هم به لحاظ نظری و هم از منظر عملی بود. کار کردن باکدهای ابر کامپیوترهای قمث پیشرفته و بالارفتن از سقف تونل بادی برای نصب یک کاوشگر سرعت برای عامر تجربه ای فوق العاده و بی نظیر بود.

دکتر عامر دارای مدرک مهندسی مکانیک، کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا، و دکتری مهندسی از دانشگاه «الد دومینیون» ویرجینیای آمریکاست. این زن دانشمند مسلمان همچنین مخترع سیستمی برای اندازه گیری رسانایی گرمایی یک رشته فیلم بسیار نازک نیز هست که در شکل دادن حرارتی تکنیک های مختلف تعیین محل گذار لایه های مرزی در مل های مورد آزمایش تونل های بادی مورد استفاده قرار می گیرد.

این دانشمند در مورد خود گفته است: من یک مسلمان آمریکایی و کارمند ناسا هستم. در محله ای در اطراف قاهره بزرگ شدم و همیشه در زندگی ام سه اصل اساسی داشته ام. خدا را خشنود کن تا همه از تو خوشنود شوند، تحصیل رمز موفقیت است، و با مهربانی و ملایمت به دیگران خدمت کن.

اگر کسی به این اصول بیاندیشد، متوجه خواهد شد که اصول ساده ای هستند. رهنمودها و اصول اخلاقی را که خداوند از طریق کتاب های آسمانی اش در اختیار انسان ها قرار داده است، اصل دوم و سوم هم دستیابی به خودباوری از راه کسب دانش و تحصیل و حس مسوولیت اجتماعی است.

من اوایل قصد داشتم به مدرسه ی پزشکی قاهره بروم اما رشته ی خود را تغییر دادم و پیش از رفتن به کالج رشته ی مهندسی را انتخاب کردم. در سن 17 سالگی ازدواج کردم و به آمریکا آمدم.

همیشه به ریاضیات علاقمند بوده و هستم. وقتی در آمریکا سر اولین کلاس حساب حاضر شدم، حتی یک کلمه انگلیسی نمی توانستم حرف بزنم با این حال نمره ممتاز گرفتم و از آنجا بود که فهمیدم با ادامه تحصیل در رشته ی مهندسی آینده درخشانی خواهم داشت.

با داشتن دو فرزند عزیزم، طی دو سال مدرک فوق دیپلم علوم پایه را گرفتم و برای گرفتن مدرک لیسانس مهندسی مکانیک ادامه تحصیل دادم. پس از آن نیز فوق لیسانس مهندسی هوافضا و دکتری مهندسی گرفتم.

به نظر من ناسا مثل یک بالش نرم است که به شما اجازه می دهد تا دست نیافتنی ترین رویاها را در سر بپرورانید و سپس با سخت کوشی و تلاش بسیار زیاد آن را به واقعیت تبدیل کنید.

کارکردن در سازمان فضایی آمریکا ابدا خسته کننده نیست. تجارب ارزشمندی در اینجا کسب کرده و افتخار همکاری با محققان و دانشمندان بسیاری را داشته ام. بودن در چنین محیطی این فرصت را برایم ایجاد کرد که بتوانم سیستم اندازه گیری رسانایی گرمایی یک رشته فیلم نازک را اختراع کنم. در حال حاضر در پروژه ارزیابی مستقل ناسا در پروژه ها و برنامه های آژانس مشارکت دارم و از اعضای مرکز ارزیابی برنامه مستقل این سازمان هستم.

در سایر اوقات به شدت برای کمک و آموزش دیگران تلاش می کنم و با حضور در برنامه های ناسا مانند «روز مراقبت»، هفته ی مهندسی، اداره ی سخنرانان و برنامه های علمی فوق برنامه مدارس، داوطلبانه وقتم را صرف ارایه ی خدمات اجتماعی می کنم.

علاوه بر این در برنامه های مسجد در زمینه ی آموزش تعالیم و احکام اسلام و آموزش زبان عربی به نوجوانان به طورفعال شرکت دارم. پس از 11 سپتامبر با آموزش و برطرف کردن ذهنیت نادرست مردم آمریکا نسبت به اصول دین اسلام، به جامعه ی خود کمک کرده و بارها در کلیساها ، دانشگاهها و مدارس مختلف سخنرانی کردم.