اینم یه افتخاردیگه!جایگاه شماکجاست؟؟

یران در تولید علم رتبه ۱۶ جهان و مقام اول منطقه را دارد

به گزارش گروه اینترنتی رهروان ولایت،  رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ایران با بیان اینکه کشورمان با تولید ۳۲ هزار و ۸۴ مقاله در حال حاضر مقام ۱۶ تولید علم جهان را در دست دارد گفت:« ایران، رتبه اول منطقه در تولید علم جهان را نیز داراست و جایگاه آن از کشورهایی مانند فدراسیون روسیه، سوئیس، ترکیه و سوئد در این رده بندی بالاتر است.

دکتر جعفر مهراد، با بیان اینکه سال هاست که دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور با حضور در عرصه های بین المللی و چاپ و انتشار مقاله های پژوهشی در مجلات معتبر، رتبه علم ایران را در جهان افزایش داده اند اظهار داشت:« شاخص های تولید علم در رتبه بندی کشورها، دانشمندان و پژوهشگران، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، رشته های موضوعی و نشریات علمی یکی از عمده ترین شاخص هاست. در کشورهای پیشرفته جهان، که از بخش عمده ای از مقالات تحقیقاتی در فرایند تجاری سازی ایده ها و تحقیقات استفاده کرده و به ثروت و رفاه مردم می انجامد به عنوان معیار رشد و توسعه یافتگی نیز استفاده می شود.»

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام - isc - با بیان اینکه اکنون در هفته پژوهش و فناوری جا دارد که از آخرین اخبار تولید علم استفاده شود و به درجه پیشرفت علمی کشور نیز در مقایسه با سایر کشورها اشاره شود خاطرنشان کرد:« گرچه ماه پایانی سال میلادی رو به اتمام است اما بهتر است جهت رعایت دقت در بیان میزان تولیدات علمی ایران به سال ۲۰۱۲ میلادی بسنده کرد. با این حال به آمار سال ۲۰۱۳ نیز اشاره خواهم کرد.»

مهراد افزود:« با تلاش و مجاهدت های علمی استادان و پژوهشگران در سال ۲۰۱۲ میلادی، میزان آمار تولید علم ایران در پایگاه استنادی اسکوپوس۳۷۰۳۷ مقاله بوده است. این رقم در سال جاری میلادی به بیش از ۳۲۰۰۰ مقاله رسیده که پس از ثبت و نمایه سازی نشریات معتبر بین المللی قطعا میزان تولیدات علمی ایران به بیش از رقم سال ۲۰۱۲ خواهد رسید؛ ایران با تولید ۳۲۰۸۴ مقاله در حال حاضر مقام ۱۶ تولید علم جهان را در دست دارد.»

رئیس مرکز منطقه ای تصریح کرد:« این تعداد مقاله نشان دهنده بخشی از فعالیت های علمی و تحقیقاتی پژوهشگران و اعضای هیات علمی جمهوری اسلامی ایران است. گرچه تلاش دولت محترم بر تجاری سازی علم استوار است اما باید به یاد داشته باشیم که در ملاقات هایی که با مقام معظم رهبری صورت می گیرد، رهبری معظم بر تولید علم نیز تاکید دارند و ضمن اشاره بر شتاب تولید علم می فرمایند: " مشارکت کشورما در پیشرفت علمی و تولید علم در دنیا بیش از ۱۱ درصد است در حالی که ما بیش از ۱ درصد مردم دنیا هستیم... این خیلی پیشرفت است. بنابراین بایستی کار کرد. و کار کنید، و فکر کنید. حتما تاثیر دارد."»

وی خاطرنشان کرد:« در حالیکه ایران رتبه اول منطقه و ۱۶ تولید علم جهان را در دست دارد کشورهایی مانند فدراسیون روسیه، سوئیس، ترکیه و سوئد هر کدام به ترتیب با تولید ۳۱۴۲۵ مدرک، ۳۰۳۸۴ مدرک، ۲۹۳۹۶ مدرک و ۲۶۴۹۵ مدرک رتبه های ۱۷، ۱۸، ۲۰،۱۹ تولید علم جهان را در اختیار دارند.»

مهراد گفت:« در همین بازه زمانی یعنی سال ۲۰۱۳ میلادی از کشورهای در حال توسعه و نوظهور علمی تنها هندوستان، کره جنوبی، برزیل و تایوان نسبت به جمهوری اسلامی ایران پیشی دارند.»

به گفته وی میزان تولیدات علمی هندوستان ۸۱۹۰۸ مدرک ( رتبه ۷ جهان)، کره جنوبی ۵۶۱۷۸ مدرک (رتبه ۱۲ جهان)، برزیل ۴۳۸۵۱ مدرک( رتبه ۱۳ جهان) و تایوان ۳۲۷۷۰ مدرک ( رتبه ۱۵ جهان) است.

*** این افتخارات و دستاوردهای علمی، حاصل اهمیتی است که دین مبین اسلام برای علم و علم آموزی قائل شده و بعد از انقلاب هم، امام راحل و مقام معظم رهبری( مدظله العالی) همواره بر آن تـأکید ورزیده اند و جوانان مسلمان این مرز و بوم نیز در این مسیر گام برداشته اند.